Ismertető

Az imposztor jelenségről

Az imposztor szindróma a magyar nyelvben általánosan elterjedt kifejezés, azonban az angol nyelvű szakirodalom kezdetektől Impostor Phenomenon (IP) – imposztor jelenségként említi, így mi is ezt a terminológiát használjuk.

Az imposztor jelenség elméleti hátterét elsősorban Clance és Imes (1978) munkája alapozta meg, amikor magasan képzett nők körében azonosították először ezt a jelenséget. Megfigyeléseik során észrevették, hogy számos női ügyfelük, annak ellenére, hogy rendelkeztek a szükséges képesítéssel és végzettséggel, nem tudták internalizálni sikerességüket. Úgy érezték, mintha jogtalanul szerezték volna meg jelenlegi pozíciójukat, erőfeszítésseik nem voltak különlegesek vagy sikerüket a szerencsének köszönhetik. Ennek következtében ez a hiedelem a lelepleződéstől való félelemhez vezetett. Későbbi kutatások igazolták, hogy ez az érzés nem korlátozódik kizárólag nőkre; férfiak körében is megfigyelhető és nincs szignifikáns különbség a nemek között a jelenség prevalenciájában.

Az imposztor jelenség tehát egy olyan belső érzés, amely az eredmények ellenére kételyt és önbizalomhiányt kelt a személyben a saját képességeivel és teljesítményével kapcsolatban. A jelenség diszfunkcionális személyiségstílusként is leírható, amely negatívan befolyásolja mind a munkahelyi teljesítményt, mind a magánéletet.

Az imposztor jelenség káros következményei közül említésre métó a  depresszióra való nagyobb hajlam, a mentális egészség károsodása és a krónikus stressz.

Tanult tehetetlenség

Az imposztor jelenség modellje

A gondolkodásmód mint központi jelentésrendszer gyermekkorban fejlődik ki, a személyhez kapcsolódó dicséret (az intelligenciáért járó dicséret) rögzült gondolkodásmódhoz, a folyamathoz kapcsolódó dicséret (az erőfeszítésért járó dicséret) pedig rögzült növekedési-gondolkodásmódhoz vezet (Mueller & Dweck, 1998). Az így kialakult rögzült gondolkodásmód aztán a tanult tehetetlenségen keresztül kapcsolódik a teljesítménycélokhoz, a kudarc belső attribúciójához, valamint a kudarcra adott válaszreakcióhoz.

A tanult tehetetlenség tehát a modell központi összetevője, amely csökkenti a siker iránti elköteleződést, kitartást. (Duckworth et al., 2007).

Az imposztor jelenség mérése

Az imposztor jelenség mérésére általában négy eszközt használtak: a Harvey Impostor Phenomenon Scale-t (HIPS), a Perceived Fraudulence Scale-t (PFS), a Clance Impostor Phenomenon Scale-t (CIPS), és a Leary Impostor Scale-t (LIS). Az imposztor jelenség mérése során felmerült problémákra reagálva Dr. Fabio Ibrahim és társai megalkottak egy olyan új kérdőívet (IPP31 – Impostor-Profile), mely a jelenség többdimenziós modelljére alapul. Az elmúlt években a kérdőívet több nyelven validálták, elméleti és gyakorlati alkalmazása sikeres volt. A továbbfejlesztett változat (IPP30) az eddigi tapasztalatokra és kutatásokra alapozva még pontosabb pszichometriai mérőeszközt ad a szakemberek kezébe az imposztor jelenség méréséhez. Az IPP310 az imposztor jelenséget hat dimenzióban vizsgálja – Kompetencia Kétség, Munkastílus, Elidegenedés, Más-Én Divergencia, Takarékosság, és Szimpátia Szükséglete.
A többdimenziós modell

Az IPP30 alskálái

Kompetencia-kétely (Competence Doubt): Egyén kompetencia-alapú önkétségeit, a kudarctól való félelmet és a káros perfekcionizmust méri. Ez magában foglalja a külső attribúciós stílust is, amely pozitív munkaeredményeket tulajdonít.

Munkastílus (Working Style): Az egyén hajlamát méri a halogatásra (procrastination) vagy a precasinationra (túl korai elkezdés). Mindkét munkastílus kompenzációs kísérlet a kudarctól való félelem miatt.

Idegenkedés (Alienation): Az autentikusság hiányának és az erős benyomáskeltési hajlamnak a mérésére szolgál. Magas érték esetén az egyén érzi, hogy visszatartja valódi személyiségét.

Más-Saját Eltérés (Other-Self Divergence): Az a mérték, amennyire az egyén úgy érzi, hogy a környezete túlbecsüli őt. Ez a percepciós torzítás a sikeres munka és az alacsony öneffektivitás-elvárások közötti nagy különbségből ered.

Takarékosság (Frugality): Az egyén hajlamát írja le az alacsony önelvárásokra és a vezetési szerepek elutasítására. A felelősségtől és a kihívásoktól való félelem az imposztor lelepleződésétől ered.

Szimpátiaigény (Need for Sympathy): Az egyén másoktól való jóindulatfüggőségét méri. Túlzott tolerancia hátrányosan érintheti a szakmai előmenetelt és a siker külső attribúcióját szolgálhatja.

Az Imposztor Profil nemzetközi honlapja:

impostor-profile.com